CZARNE STATYSTYKI

CZARNE STATYSTYKI

Trzy zwycięstwa i jedna porażka to bilans Czarnych Panter w lutym. W dzisiejszym podsumowaniu skrupulatnie przyjrzymy osiągnięciom naszych zawodników w lutym.

Sezon 2015/16 jest naznaczony kontuzjami i w zaledwie kilku meczach trener miał do dyspozycji pełny skład. W ostatnich pojedynkach niedostępny z powodu kontuzji był Folarin Campbell oraz czarni_slupsk Blassingame (choroba). Brak kluczowych zawodników zdecydowanie zawęził rotację i zmusił szkoleniowca do innych rozwiązań taktycznych co ostatecznie odbiło się na efektywności w ataku.

Legenda:
DRtg (efektywność defensywna) – stracone punkty na 100 posiadań
ORtg (efektywność ofensywna) – zdobyte punkty na 100 posiadań
NetRtg – różnica między efektywnością ofensywną, a defensywną

W czterech ostatnich spotkaniach słupszczanie zdobywali średnio - słabe - 67 punktów na mecz co plasuje ekipę Kairysa na 14 miejscu w lutym. Jeszcze gorzej wygląda efektywność ofensywna. Na 100 posiadań Czarne Pantery zdobywały zaledwie 88,8 punktu co w efekcie dało 15 miejsce w lidze. Dane zaprezentowane powyżej wskazują, że w tych słabych/średnich meczach ofensywnie bardzo dobrze funkcjonowała obrona.  Słupszczanie tracili niewiele ponad 88 punktów na 100 posiadań (3 miejsce). W ostatnich meczach na pochwałę zasługuje walka na tablicach. Ponad 40 zbiórek na mecz było najlepszym osiągnięciem w TBL. Natomiast piętą achillesową ciągle są asysty (13 na mecz) oraz straty ponad 16 na mecz, a więcej miały tylko zespoły z Kutna i Dąbrowy Górniczej. Martwić może także to co w styczniu było atutem naszych graczy, czyli skuteczność w rzutach z dystansu. Podopieczni Donaldasa Kairysa trafili 22 z 91 rzutów za 3 co przekłada się na 24 procentową skuteczność w tym elemencie 16 miejsce pod tym względem (gorszy był tylko MKS).

Zupełnie odrębną historią był mecz ze Stelmetem. Zaledwie 41 punktów zdobytych w 40 minut to dorobek w najgorszym spotkaniu tego sezonu. Jeżeli spojrzymy historycznie od 2003 roku 41 lub mniej punktów w jednym meczu zdobyły cztery zespoły: Anwil Włocławek w trzecim meczu finałów w 2005 roku (41 punktów), Unia Tarnów w sezonie 2006/2007 (40 punktów), Polonia Warszawa przeciwko Asseco (40 punktów) i Energa Czarni Słupsk w meczu ze Stelmetem Zielona Góra. Drogę do kosza znalazło zaledwie 14 rzutów, czyli 26,9 proc. prób z gry co jest najgorszym wynikiem zawodników ECS od 2003 roku. Jednocześnie 14 celnych rzutów z gry jest kolejnym negatywnym rekordem. Od momentu kiedy PLK oficjalne statystyki był tylko 10 przypadków w których zespół trafił 14 lub mniej razy do kosza z gry.

Co prawda drugi miesiąc 2016 roku stał pod gier z niżej notowanymi zespołami. Trefl Sopot, WKS Śląsk Wrocław, Siarka Tarnobrzeg łącznie w lutym wygrali 2 z 12 spotkań. Ubiegły miesiąc nie przyniósł odpowiedzi na pytanie: którą siłą w TBL są zawodnicy Energii Czarnych Słupsk

Co przed nami?

W marcu czekają nas cztery spotkania. Trzy z czterech meczów Czarne Pantery rozegrają w Słupsku. Pierwszy mecz już w sobotę w Hali Gryfia przeciwko Polfarmexowi Kutno (15-8), który do tej pory wygrywa co drugi mecz na wyjeździe i plasuje się na szóstym miejscu w TBL.  Siedem dni później słupszczanie będą gościli zespół mający na swoim koncie najmniej zwycięstw czyli Start Lubiln (3-19). Kolejne dwa spotkania z Anwilem Wocławek (wyjazd) i Rosą Radom (dom) będą kluczowe dla o rozstawienia w play-offach. Pojedynek we Włocławku 21 marca będzie szczególny. Nasi podopieczni  będą chcieli odbudować pewność siebie i zmazać złe wrażenie po poprzednich meczach, ale również odnieść zwycięstwo i "odczarować" Halę Mistrzów. Od sezonu 2003/04 słupszczanie rozegrali we Wocławku 19 spotkań z czego wygrali zaledwie dwukrotnie, ostatni raz prawie dziewięć lat temu!

Ciekawostki:

  • Jarosław Mokros w meczu z Treflem Sopot rozegrał ponad 22 minuty i nie zdobył żadnego punktu. To drugi taki przypadek, gdy "Mokry" nie zdobył żadnego punktu i spędził na parkiecie więcej niż 20 minut.
  • Jarosław Mokros w meczu z Siarką Tarnobrzeg zdobył swoje piąte double-double w TBL (18 punktów i 11 zbiórek)
  • W obecnym sezonie regularnym nasz zespół ma bilans 12-0, gdy Jarek Mokros zdobywa 10 lub więcej punktów.
  • Demonte Harper w pierwszym meczu Pucharu Polski zdobył 27 punktów, 9 zbiórek, 10 asyst i 5 razy zaliczył przechwyt. Od momentu kiedy plk.pl prowadzi statystyki żadne zawodnik nie miał tak wszechstronnego meczu w sezonie zasadniczym.
  • Justin Jackson trafił 15 z 20 rzutów i miał najlepszą skuteczność w lutym wśród zawodników, którzy oddali co najmniej 20 prób.
  • Demonte Harper miał najwięcej strat w lutym – 20.
  • Słupszczanie trafili 52 z 91 rzutów wolnych (57 procent)
  • Cheikh Mbodj i Justin Jackson zebrali razem 25 piłek w ataku to więcej niż cały zespół Siarki Tarnobrzeg w tym samym okresie.

W danych nie braliśmy pod uwagę meczów zaliczanych do Pucharu Polski.

Autor: Puls Basketu

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."