Mistrz Włoch nowym środkowym!

Mistrz Włoch nowym środkowym!

Cheikh Mbodj - reprezentant Senegalu i aktualny mistrz Włoch z Banco di Sardegna Sassari - został nowym środkowym Energi Czarnych. Pochodzący z Dakaru zawodnik ma 28 lat i 208 cm wzrostu.

Mbodj koszykarsko dojrzewał w Stanach Zjednoczonych, gdzie najpierw podjął naukę w Grayson County College, by na ostatnie dwa lata edukacji przenieść się do renomowanej uczelni Cincinnati, w barwach której występował w lidze NCAA. Jako rezerwowy w 2012 r. dotarł ze swoim zespołem do fazy Sweet 16, a na ostatnim roku studiów - już jako starter - notował średnio 5,1 pkt., 4,7 zb. i aż 2,6 bl. w każdym meczu.

Swoją zawodową karierę rozpoczął od ligi greckiej, gdzie w barwach Ilysiakosu zdobywał średnio 9,3 pkt., 6,7 zb. i 1,5 bloku (drugi wynik w lidze). Dobre występy zaowocowały przenosinami do jeszcze silniejszej ligi włoskiej, do zespołu Acqua Witasnella Cantu, w której wystąpił w 12 spotkaniach - 6 ligowych (6,2 pkt., 4 zb.) i 6 EuroCup (1,5 pkt., 4 zb.).

W grudniu 2014 r. Mbodj został dostrzeżony przez jeszcze mocniejszą ekipę i przeniósł się do drużyny Banco di Sardegna Sassari, notując dodatkowo nawet występ w Eurolidze (przeciwko Żalgirisowi miał 8 pkt., 4 zb., 3 bl.). U boku Davida Logana nasz nowy środkowy, choć był jedynie rezerwowym (średnio 8,7 min. na parkiecie), sięgnął ostatecznie po mistrzostwo Włoch (średnio 2 pkt., 2,5 zb., 0,7 bl. w lidze i 4,4 pkt., 2,8 zb. w EuroCup).

- To gracz pod wieloma względami podobny do Callistusa Eziukwu. Obaj pochodzą z Afryki, grali w Grecji i we Włoszech, są środkowymi i dobrze radzą sobie w defensywie. Cheikh gra blisko kosza, gdzie jest skuteczny, ma duży zasięg ramion, jest bardzo skoczny i dynamiczny. Jest przy tym znacznie bardziej agresywny od Eziukwu, lepiej też od niego porusza się na nogach. Ma wrodzony instynkt do defensywy, znakomicie czuje się pod bronionym koszem i będziemy mieć z tego wiele pożytku - charakteryzuje Cheikh’a Mbodj’a asystent Donaldasa Kairysa Mirosław Lisztwan.

Mbodj aktualnie przebywa na zgrupowaniu kadry Senegalu, z którą wystąpi podczas zbliżających się mistrzostw Afryki. Z Energą Czarnymi środkowy związał się jednorocznym kontraktem.

Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."