Zamykamy skład na nowy sezon

Zamykamy skład na nowy sezon

Z radością i satysfakcją informujemy, że drużyna Energi Czarnych na sezon 2014/2015 została już zbudowana. Ostatnimi graczami, którzy dołączają do naszego zespołu, są rzucający Kyle Shiloh oraz podkoszowy Bojan Trajkovski. Z zawodnikami związaliśmy się jednorocznymi kontraktami.

Kyle Shiloh
Amerykanin Kyle Shiloh (191 cm, 29 lat) jest doświadczonym już zawodnikiem, mogącym występować na pozycjach obwodowych. W swojej karierze z powodzeniem radził sobie jako rozgrywający, a dzięki rozwiniętym umiejętnościom ofensywnym jest także bardzo dobrym rzucającym. Shiloh to absolwent renomowanej uczelni Nevada-Reno, w barwach której udało mu się zagrać w fazie Sweet 16 ligi NCAA. W swoim ostatnim roku spędzonym na studiach notował średnio 9,6 pkt., 3,5 zb. oraz 3,3 as. w każdym meczu.

Swoją zawodową karierę rozpoczął w Finlandii, gdzie z miejsca stał się liderem zespołu Korihait Uusikaupunki, notując w debiutanckim na europejskich parkietach sezonie średnie na poziomie 16,9 pkt., 7 zb., 1,6 as. i 1,9 przechwytu. Następnie nasz nowy zawodnik zaliczył epizod na zapleczu NBA w drużynie Reno Bighorns, po czym ponownie zdecydował się na występy w Finlandii. Tym razem, w barwach drugiej drużyny sezonu zasadniczego Kouvot Kouvola, zdobywał średnio 17,5 pkt., 5,7 zb., 2,1 as. i 2,1 prz., przy 55% skuteczności rzutów z gry.

Kolejne dwa lata Shiloh spędził we francuskiej ProB, gdzie był jednym z liderów Saint Vallier Basket Drome. W swoich dwóch sezonach notował zbliżone średnie: 13,2 i 13,5 pkt., 4,6 i 5,1 zb., 4 i 3,9 as. oraz 2,5 i 1,9 prz. Dobre występy zaowocowały wejściem na wyższy poziom, co było możliwe dzięki występom w pucharze Eurochallenge w ostatnich dwóch latach, kiedy to Shiloh był podstawowym graczem rumuńskiego Gaz Metan Medias. W swoim ostatnim sezonie nieźle radził sobie w lidze rumuńskiej (12,6 pkt., 5,4 zb., 3,5 as. i 1,5 prz.), ale szczególnie dobre występy notował w rywalizacji z silnymi rywalami w Eurochallenge. Średnie na poziomie 14,5 pkt., 5,5 zb., 2,6 as. i 1,8 prz., przy wysokiej 53% skuteczności rzutów z gry, zostały docenione przez portal Eurobasket.com. Kyle Shiloh został wybrany do pierwszej piątki najlepszych graczy zza oceanu i drugiej piątki wszystkich graczy całego pucharu Eurochallenge. Nic dziwnego, bowiem był ósmym strzelcem całych rozgrywek, a także znalazł się w pierwszej dziesiątce liderów w czterech innych kategoriach statystycznych - ilości double-double, przechwytów, skuteczności z gry i czasu gry.

Shiloh jest dynamicznym, atletycznym i szybkim zawodnikiem, radzącym sobie na dwóch pozycjach - rozgrywającego i rzucającego. W ofensywie jego silną stroną są rzuty z pół- i dystansu, napędzanie kontrataków i gra jeden na jednego. Po drugiej stronie parkietu wykazuje się natomiast naturalnym instynktem do przechwytów, a dzięki swoim predyspozycjom fizycznym zawsze notuje bardzo dużo zbiórek - szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ma 191 cm wzrostu.

Bojan Trajkovski
Już dawno nie mieliśmy w Enerdze Czarnych reprezentanta kadry narodowej innego europejskiego kraju. Bojan Trajkovski (205 cm wzrostu, 28 lat) od czasów juniorskich znajduje miejsce w kadrze Macedonii, której w ostatnich meczach był liderem. Było tak chociażby podczas niedawnego sparingu między Polską a Macedonią, kiedy to przeciwko formacji Szewczyk-Karnowski-Hrycaniuk-Cel zdobył 21 punktów i poprowadził swój zespół do wygranej.

Trajkovski dotychczas występował jedynie na parkietach macedońskiej ekstraklasy oraz w lidze bałkańskiej, a kontrakt z Energą Czarnymi będzie jego pierwszym pobytem zagranicznym. W swojej karierze reprezentował barwy takich klubów, jak: Rabotnicki Skopje, Indistrija Kavadarci, Torus Skopje i w minionych rozgrywkach - Lirija Skopje.

Ostatni sezon był dla niego zdecydowanie najlepszy w całej karierze. Został wybrany najlepszym krajowym zawodnikiem ligi macedońskiej, na co złożyły się imponujące średnie na poziomie 19,1 pkt., 10,1 zb., 1,2 as. i 1 bl., przy 54% skuteczności rzutów z gry. Był drugim strzelcem, pierwszym zbierającym i czwartym blokującym w całych rozgrywkach.

Środkowy, mogący występować także na pozycji silnego skrzydłowego, doskonale odnajduje się w każdym miejscu na parkiecie. Posiada wysokie umiejętności podkoszowe, jednocześnie potrafiąc wyciągać obrońców na obwód, skąd nierzadko decyduje się na rzuty. Jako często faulowany wysoki zawodnik doskonale wykonuje rzuty wolne, a jego skuteczność w tym elemencie to ponad 80%.

Skład Energi Czarnych na sezon 2014/2015:

1. William Franklin / Tomasz Śnieg
2. Kyle Shiloh / Łukasz Seweryn
3. Jarosław Mokros / Karol Gruszecki
4. Michał Nowakowski / Kacper Borowski
5. Callistus Eziukwu / Bojan Trajkovski
Trenerzy: Dejan Mijatović, Mirosław Lisztwan, Rafał Frank

Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."