ZAPOWIEDŹ MECZU: Czwarty raz z Polpharmą

ZAPOWIEDŹ MECZU: Czwarty raz z Polpharmą

W najbliższą sobotę po raz czwarty w ciągu dwóch miesięcy Energa Czarni spotkają się z Polpharmą. Tym razem mecz będzie miał jednak zupełnie inny charakter niż wcześniejsze potyczki sparingowe, bowiem na parkiecie w Starogardzie Gdańskim rozgorzeje walka o niezwykle cenne, dwa ligowe punkty. Początek spotkania o godz. 18:00.


Nasi koszykarze doskonale znają się z nową drużyną Polpharmy, bowiem w okresie przedsezonowym spotkali się ze starogardzianami aż trzykrotnie. Najpierw w Słupsku pokonali ich aż 99:51, by trzy dni później przegrać na Kociewiu 60:77. Po tygodniowej przerwie, podczas finału Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Słupska, Energa Czarni po raz kolejny triumfowali w starciu z zaprzyjaźnionym rywalem – 77:65.

– Myślę, że to dobrze, że trzy razy spotkaliśmy się z Polpharmą przed sezonem. Pierwszy mecz z nimi był dla nas łatwy, drugi z kolei był dla nas solidną lekcją i w trzecim już wiedzieliśmy, że aby wygrać ze starogardzianami, musimy po prostu walczyć. Oglądając poczynania zespołu Wojciecha Kamińskiego już w sezonie można zauważyć, że ta drużyna niewiele różni się od tej, z którą już graliśmy. Znamy więc ich dobrze – mówi Marius Linartas, trener Energi Czarnych.

Polpharma w tym sezonie póki co spisuje się dokładnie według oczekiwań nie tylko jej kibiców. W pierwszej kolejce nie sprawiła niespodzianki i wysoko przegrała na wyjeździe z Treflem, w drugiej natomiast pokonała ostatnich rywali naszego zespołu, Rosę Radom, 87:80.Tydzień temu starogardzianie wygrali w Gdyni ze Startem (71:69), jednak to zwycięstwo wyrwali dopiero w dogrywce. Z kolei Energa Czarni, po dwóch przegranych ze Stelmetem i PGE Turowem, wygrali swój pierwszy mecz w sezonie, pokonując na wyjeździe beniaminka z Radomia 94:84. Słupszczanie w końcu zaczęli trafiać, jednak wciąż popełniali poważne błędy w obronie.

– Staramy się czynić postępy z każdym kolejnym treningiem. Myślę, że mecz z Rosą pokazał, że idziemy naprzód, nie stoimy w miejscu i mam nadzieję, że z Polpharmą będzie to jeszcze bardziej widoczne. Po to właśnie tak ciężko trenujemy – podkreśla Linartas.

Nie jest żadną tajemnicą, że to właśnie problemy defensywne naszego zespołu są największym jego mankamentem, który drużyna musi jak najszybciej – najlepiej jeszcze przed sobotą – wyeliminować. W rywalizacji z Polpharmą trzeba będzie sobie poradzić przeciwko tak samo groźnym, jak i nieprzewidywalnym strzelcom, jak chociażby Jawan Carter, Uros Mirković, Łukasz Majewski, czy doskonale znany w Słupsku Zbigniew Białek. To właśnie w Starogardzie, mający za sobą pięć lat gry dla Czarnych skrzydłowy, postanowił kontynuować swoją karierę po tym, jak licencji na grę w TBL nie otrzymał Śląsk Wrocław, z którym najpierw związał się kontraktem.

– W defensywie wszystko zaczyna się od obrony indywidualnej, jednak nie zawsze ma się tak duże umiejętności, by powstrzymać w pojedynkę naprawdę dobrych strzelców. Wtedy z pomocą musi przyjść dobra obrona zespołowa. Wymaga ona jednak czasu, ponieważ wszyscy zawodnicy w drużynie muszą doskonale się w niej rozumieć. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, ale z każdym dniem jesteśmy bliżej pełnego zrozumienia – wyjaśnia trener Linartas. – Osobiście będę usatysfakcjonowany dopiero wtedy, kiedy rywale będą przeciwko nas zdobywać mniej niż 65 punktów w meczu – dodaje.

Bez wątpienia najgroźniejszym zawodnikiem Polpharmy jest podkoszowy Ben McCauley, sprawiający spore problemy wszystkim dotychczasowym rywalom starogardzkiej ekipy. Po trzech ligowych kolejkach Amerykanin jest najlepszym strzelcem (średnio 21,7 pkt.) i drugim zbierającym (9,3 zb.) całej Tauron Basket Ligi, powoli wyrastając na jej jedną z największych gwiazd. Ten nietypowy środkowy bardzo dobrze czuje się dalej od kosza, a także potrafi skutecznie grać jeden na jednego.

– Może musimy po prostu zmusić go do większej, agresywniejszej pracy w obronie, co z pewnością wpłynie na jego postawę po drugiej stronie boiska – sugeruje trener Energi Czarnych.

Z racji, że spotkanie nie będzie transmitowane w telewizji, nasi zawodnicy liczą na jak najgłośniejszy doping licznej grupy słupskich kibiców, którzy wciąż mogą zapisywać się na wyjazd na stronie SKSK - http://czarni.slupsk.pl/pl/Zapisy/Index/39

Spotkanie Polpharmy z Energą Czarnymi zostanie rozegrane 20 października o godz. 18 w Hali OSiR im. Andrzeja Grubby przy ul. Olimpijczyków Starogardzich 1 w Starogardzie Gdańskim. Transmisję radiową ze spotkania przeprowadzą Polskie Radio Koszalin oraz portal gp24.pl

Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."