ZAPOWIEDŹ: Najdłuższa podróż

ZAPOWIEDŹ: Najdłuższa podróż

Energa Czarni wybrali się w najdłuższą możliwą podróż. W niedzielę zagramy w Tarnobrzegu, trzy dni później we Wrocławiu i dopiero po tej serii wrócimy do Słupska. Pierwszy przeciwnik, czyli Siarka, to rywal jak zawsze nieprzewidywalny, który zwłaszcza we własnej hali potrafi być groźny. W obliczu sporych problemów kadrowych w naszym zespole z pewnością nie będzie łatwo. Mecz pokaże na żywo Polsat Sport News.

Forma rywali

Siarka wydaje się być wierną kopią zespołów z poprzednich sezonów. Wyróżniający się na tle całej ligi Amerykanie, którzy decydują o charakterze i stylu całej drużyny, ale wciąż niesatysfakcjonujące wyniki, choć adekwatne do możliwości. Tarnobrzeżanie znakomicie zaczęli sezon, wygrywając trzy mecze z rzędu, ale w kolejnych piętnastu zwyciężyli już tylko raz! Sporo w tym pecha, ponieważ byli bardzo blisko wygranych choćby ze Śląskiem, Wilkami Morskimi czy Polpharmą. W końcu jednak ustabilizował się skład ekipy Zbigniewa Pyszniaka, bardzo dobrze radzi sobie w niej nowy nabytek Mfon Udofia, który został błyskawicznie ściągnięty po nieudanym powrocie Josha Millera. Siarka mimo wielu niepowodzeń wciąż jest groźnym i przede wszystkim nieprzewidywalnym zespołem.

Co za nami?

Przegrana w Zgorzelcu i szpital w drużynie. Z grypą zmagał się Cheikh Mbodj, kontuzji stopy doznał Folarin Campbell, Mantasowi Cesnauskisowi odnowił się uraz, a o drobniejszych kontuzjach i chorobach już nawet nie ma co wspominać. Nie mieliśmy możliwości trenowania w optymalnym składzie, nie wszyscy gracze są w pełni sił, a występ Campbella i Cesnauskisa jest w zasadzie wykluczony. Nie szukamy jednak żadnych wymówek i w odległej na 1600 km podróży Słupsk - Tarnobrzeg - Wrocław - Słupsk zamierzamy zgarnąć komplet punktów. Będzie bardzo trudno, ale Czarne Pantery nigdy się nie poddają!

Gwiazda przeciwników

Zach Robbins (C - 12,6 pkt., 9,3 zb., 3,3 bl., 18,9 eval) - transferowa perełka Zbigniewa Pyszniaka. Szerzej nieznany, 25-letni Amerykanin od początku sezonu zaskakuje swoimi podkoszowymi umiejętnościami. Już w swoim debiucie omal nie osiągnął triple-double, gdy w meczu ze Śląskiem miał 10 pkt., 14 zb. i 8 bloków! Wysoką formę utrzymuje przez cały sezon, double-double notował na swoim koncie już siedem razy. Co ciekawe, jeden ze swoich najsłabszych meczów rozegrał w… Słupsku, kiedy to zupełnie nie radził sobie z Mbodj’em i Nix’em. Odpowiednio zmotywowany Robbins bez wątpienia teraz będzie chciał odegrać się już zmodyfikowanej, bo bez Nix’a a z Jacksonem, parze słupskich środkowych.

Kluczowy pojedynek

Demonte Harper - Gary Bell

W ostatniej akcji meczu w Zgorzelcu, oddając rzut ostatniej szansy Folarin Campbell niefortunnie upadł na parkiet i doznał kontuzji stopy. Ta wykluczyła go z treningów i nie zagra w Tarnobrzegu. Dlatego wielka odpowiedzialność spada na Harpera, który teraz będzie miał szansę odbudować swoją formę z początku sezonu. Zadanie będzie miał bardzo trudne, ponieważ Bell to absolwent bardzo dobrej uczelni Gonzaga i w swoim pierwszym sezonie na zawodowych parkietach radzi sobie bardzo dobrze. Jest szóstym strzelcem TBL, liderem Siarki i graczem, od którego zależy najwięcej w ofensywnych poczynaniach tarnobrzeskiej drużyny. Harper będzie musiał zagrać za dwóch po obu stronach parkietu.

Trzy po trzy

Siarka:

Energa Czarni:

Punkty:

 1. Gary Bell 16,7
 2. Mfon Udofia 14,5
 3. Zach Robbins 12,6

Punkty:

 1. Cheikh Mbodj 14,5
 2. Folarin Campbell 13,2
 3. czarni_slupsk Blassingame 12,1

Zbiórki:

 1. Zach Robbins 9,3
 2. Kacper Młynarski 6,5
 3. Daniel Wall 5,4

Zbiórki:

 1. Cheikh Mbodj 7,3
 2. Justin Jackson 6,5
 3. Jarosław Mokros 6,0
Asysty

 1. Mfon Udofia 2,5
 2. Gary Bell 2,3
 3. Młynarski / Zalewski 2,1

Asysty:

 1. czarni_slupsk Blassingame 6,5
 2. Folarin Campbell 3,6
 3. Demonte Harper 2,8

 

Ciekawostki

- Siarka Tarnobrzeg nigdy nie wygrała z Energą Czarnymi - ani u siebie, ani na wyjeździe. Dotychczas obie drużyny spotkały się jedenaście razy.

- Aż trzech zawodników Siarki - Bell, Robins i Młynarski - spędza na parkiecie średnio powyżej 30 min. W PLK tylko Asseco ma podobnie eksploatowany tercet (Hickey, Frasunkiewicz, Matczak).

- Zach Robbins to prawdziwy dominator w strefie podkoszowej. Jest wiceliderem ligi pod względem eval (średnio 18,9) i zbiórek (9,3), a w klasyfikacji blokujących nie ma sobie równych (3,3).

- Siarka wykazuje się bardzo niską efektywnością swojej ofensywy. Ma drugą najsłabszą skuteczność rzutów z gry, a mniej punktów od niej zdobywają tylko gracze Trefla i Startu.

- Tarnobrzeżanie są najrzadziej faulującą drużyną ligi (18,9 fauli/mecz). Na drugim biegunie są Energa Czarni, którzy notują średnio aż o ponad 5 przewinień więcej.

Zobacz lub słuchaj

Spotkanie Energi Czarnych z Siarką zostanie rozegrane w Tarnobrzegu w niedzielę (7 lutego) o godz. 20:00. Bezpośrednią transmisję ze spotkania przeprowadzi Polsat Sport News.

Skład naszych rywali

 1. Mfon Udofia / Wiktor Rycerz
 2. Gary Bell / Jakub Zalewski
 3. Kacper Młynarski / Piotr Pandura
 4. Daniel Wall / Jakub Patoka
 5. Zach Robbins / Maciej Strzelecki

Trenerem Siarki jest Zbigniew Pyszniak.

Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."