ZAPOWIEDŹ PLAY-OFF: Przysmak dla Panter

ZAPOWIEDŹ PLAY-OFF: Przysmak dla Panter

Pożreć Twarde Pierniki – Czarne Pantery mają jasny cel na najbliższe dni! Już w czwartek zaczynamy ćwierćfinał play-off, który może otworzyć nam drogę do strefy medalowej. W serii do trzech zwycięstw musimy pokonać mający przewagę parkietu Polski Cukier Toruń, dlatego od teraz każdy kolejny mecz będzie dla nas najważniejszy, grą o życie! Mecz numer 1 już w czwartek o godz. 20:00 w Toruniu, bezpośrednia transmisja w Polsat Sport News i Ipla.tv.

Twarde Twarde Pierniki

Nasi rywale po swoim debiutanckim sezonie postawili wszystko na jedną kartę, budując bardzo silny zespół, tworząc mieszankę doświadczenia weteranów z młodzieńczą fantazją. Koszykówka w Toruniu odżyła na dobre, przyciągając na trybuny tysiące kibiców zachęconych kolejnymi zwycięstwami Polskiego Cukru. Twarde Pierniki słyną z ostrej gry pod koszami, świetnej skuteczności z dystansu i stalowych nerwów w najważniejszych momentach swoich meczów. Bilans 24 zwycięstw i 8 porażek dał im ostatecznie czwarte miejsce, choć gdyby nie przegrali swojego ostatniego spotkania w Radomiu, mogli skończyć sezon zasadniczy jako wiceliderzy! Czeka nas bardzo trudna przeprawa, w której ewentualny i dla wielu bardzo prawdopodobny mecz nr 5 odbędzie się w Toruniu, który uplasował się pozycję wyżej od Energi Czarnych.

Raport z Energi Czarnych

Mogliśmy zapewnić sobie atut przewagi Gryfii w ćwierćfinale, ale niestety sami sobie zapewniliśmy miejsce poza czwórką, przegrywając mecze, w których byliśmy faworytami. To już jednak historia, do której nie będziemy wracać. Teraz liczy się dla nas tylko ćwierćfinał, w którym nie stoimy na straconej pozycji. Mamy w rękach wiele atutów, które możemy wykorzystać w rywalizacji z Twardymi Piernikami – błyskotliwość i „play-off mode” weteranów Blassingame’a i Cesnauskisa, atletyzm Mbodj’a i Jacksona, skuteczność Seweryna, nieprzewidywalność Harpera i Campbella oraz waleczność Mokrosa, Borowskiego i Surmacza. Wszystko wskazuje na to, że do ćwierćfinału przystąpimy wreszcie w pełnym składzie.

Rozkład ćwierćfinału

Mecz 1 (Toruń) – czwartek, 28 kwietnia
Mecz 2 (Toruń) – sobota, 30 kwietnia
Mecz 3 (Słupsk) – wtorek, 3 maja
Ewentualny mecz 4 (Słupsk) – czwartek, 5 maja
Ewentualny mecz 5 (Toruń) – niedziela, 8 maja

Dotychczasowe starcia

W naszym pierwszym starciu (3. mecz sezonu) torunianie we własnej hali nie dali nam żadnych szans. Pierwszą kwartę przegraliśmy aż 10 punktami, ale to był dopiero początek złego – ostatecznie polegliśmy aż do 60:84, trafiając z gry rzadziej, niż co trzeci rzut (29%).
Znacznie lepiej zaprezentowaliśmy się przed własną publicznością, kiedy to kontrolowaliśmy wynik od początku do końca. Pierwszą połowę wygraliśmy 43:26, w trzeciej kwarcie prowadziliśmy aż 59:40 i pojawiła się nawet iskierka nadziei na odrobienie strat z meczu nr 1. Ostatecznie wygraliśmy 78:71.

Pierwszą piątka rywali

Danny Gibson (PG – 17,2 pkt., 3,1 zb., 5,9 as.) – absolutny lider Twardych Pierników, toruński odpowiednik czarni_slupska Blassingame’a. Jest jednak lepszym strzelcem od naszego rozgrywającego i oddaje zdecydowanie najwięcej rzutów w swoim zespole (12,6 na mecz).

Łukasz Wiśniewski (SG – 11,3 pkt., 3,0 zb., 3,6 as.) – niezwykle szybki, agresywny w defensywie i skuteczny zza łuku. Nasz były rzucający świetnie odnalazł się w Toruniu, gdzie poukrywany w rogach boiska notorycznie dziurawi kosz rywali celnymi trójkami (aż 44,6%!). Więcej czasu na parkiecie od niego spędza tylko Danny Gibson.

Michał Michalak (SF – 10,3 pkt., 3,8 zb., 1,9 as.) – za młodzieżowca zawsze w cieniu Ponitki i Karnowskiego, od dwóch sezonów pewnie pukający do drzwi reprezentacji Polski.  Trener Winnicki ostatnio właśnie Michalaka desygnował do pilnowania Blassingame’a i różnica wzrostu dawała się naszemu liderowi we znaki.

Maksym Kornijenko (PF – 10,9 pkt., 6,8 zb., 1,3 as.) – nieszablonowy skrzydłowy, który dysponuje znakomitym rzutem właściwie z każdej pozycji, przez co pozwala swojej drużynie na rozciąganie gry w ataku. Dodatkowo jest niezłym obrońcą, zawsze walczy o zbiórki i wyjątkowo dobrze odnajduje się przy rzutach sytuacyjnych.

Stevan Milosević (C – 6,6 pkt., 6,2 zb., 0,6 bl.) – potężny środkowy „starej szkoły”. Masywny, bardzo silny i skuteczny pod tablicami Czarnogórzec potrafi zagrać wybitnie, ale w tym sezonie często zdarzały mu się mecze, w których był zupełnie niewidoczny. Za swoimi wielkimi plecami ma jednak jeszcze świetnego Seana Denisona i bardzo walecznego Krzysztofa Sulimę.

Cytat

- czarni_slupsk jest najważniejszym zawodnikiem Czarnych, od niego wszystko się zaczyna i na nim wszystko kończy. On otwiera większość zawodników swoimi penetracjami pod i odrzuceniami na obwód lub pod kosz. Kluczem jest zatrzymanie „Kaszanki” podczas gry pick’n’roll, dlatego mogę zapewnić, że będziemy utrudniać mu życie przez 40 minut w każdym meczu – Tomasz Śnieg, rozgrywający Twardych Pierników, były zawodnik Energi Czarnych.

Trzy po trzy

Polski Cukier: Energa Czarni:
Punkty:

 1. Danny Gibson 17,2
 2. Łukasz Wiśniewski 11,3
 3. Maksym Kornijenko 10,9
Punkty:

 1. Demonte Harper 13,6
 2. Cheikh Mbodj 12,5
 3. czarni_slupsk Blassingame 11,8
Zbiórki:

 1. Maksym Kornijenko 6,8
 2. Stevan Milosević 6,2
 3. Sean Denison 4,6
Zbiórki:

 1. Justin Jackson 7,7
 2. Cheikh Mbodj 6,7
 3. Jarosław Mokros 5,4
Asysty

 1. Danny Gibson 5,9
 2. Łukasz Wiśniewski 3,6
 3. Michał Michalak 1,9
Asysty:

 1. czarni_slupsk Blassingame 6,2
 2. Demonte Harper 3,2
 3. Folarin Campbell 3,2

 

Ciekawostki

- Danny Gibson rozgrywa sezon życia – jest trzecim strzelcem sezonu zasadniczego, drugim asystentem i czwarty pod względem eval.

- Czeka nas rywalizacja na trójki drużyn z absolutnego topu pod tym względem. Twarde Pierniki mają trzecią najlepszą skuteczność w lidze (37,3%), Energa Czarni są tuż za nimi (34,9%). Identyczne pozycje obie ekipy zajmują pod względem zbiórek.

- Dwóch najlepiej podających zawodników sezonu zasadniczego stanie do bezpośredniej rywalizacji. czarni_slupsk Blassingame wygrał klasyfikację asyst (6,2), a Danny Gibson był drugi (5,9).

Zobacz lub słuchaj

Pierwsze spotkanie ćwierćfinału Polski Cukier – Energa Czarni rozegrane zostanie w Toruniu w czwartek (28 kwietnia) o godz. 20:00. 10 minut wcześniej rozpocznie się bezpośrednia transmisja z toruńskiej hali w Polsat Sport News i Ipla.tv. Relację radiową przeprowadzi  GP24.pl.

Skład naszych rywali

 1. Danny Gibson / Tomasz Śnieg / Kamil Michalski
 2. Łukasz Wiśniewski / Bartosz Bochno
 3. Michał Michalak / Markeith Cummings
 4. Maksym Kornijenko / Aleks Perka
 5. Stevan Milosević / Sean Denison / Krzysztof Sulima

Trenerem Polskiego Cukru jest Jacek Winnicki.

Mateusz Bils

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."