ZAPOWIEDŹ: Przerwać serię gdynian

ZAPOWIEDŹ: Przerwać serię gdynian

Energa Czarni rozegrają w sobotę trzeci z rzędu mecz z bezpośrednim rywalem w walce o pierwszą szóstkę. Tym razem zmierzą się w Gdyni z Asseco, które w tym roku nie przegrało jeszcze spotkania. Nasi koszykarze, aby wygrać, muszą zagrać na wyjeździe tak dobrze, jakby grali we własnej hali.
Nasi sobotni przeciwnicy są w znakomitej formie. W styczniu Asseco wygrało wszystkie swoje cztery spotkania, pokonując kolejno Anwil, Stabill Jezioro, Polpharmę i Kotwicę. Ich seria mogła być nawet dłuższa, bowiem wcześniej byli o jeden swój niewymuszony błąd od pokonania AZS w Koszalinie. Gdynianie ponadto grają świetnie we własnej hali, w której z opuszczonymi głowami parkiet opuszczali zawodnicy m.in. PGE Turowa, Anwilu i Rosy. Teren Asseco zdobyła w tym sezonie jedynie Kotwica, lecz miało to miejsce na początku rozgrywek.

Zespół prowadzony przez Davida Dedka gra w tym sezonie bardzo ciekawie i walecznie, dzięki czemu znaczące ograniczenia budżetowe wcale nie zmieniły drużyny wielokrotnych mistrzów Polski w outsidera. Wręcz przeciwnie, mimo braku wielkich nazwisk, skład Asseco jest mieszanką młodości z wielkim doświadczeniem, a spinający wszystko w interesującą taktykę Dedek stara się wykrzesać z zespołu maksimum. Dotychczas z dobrym skutkiem.

Będzie to niezwykle ważne spotkanie dla obu ekip, walczących o miejsce w pierwszej szóstce. Energa Czarni zwyciężając w Gdyni byliby już niemal pewni realizacji swojego celu i już w tej kolejce mogliby zrównać się punktowo z czwartym Anwilem. Jeśli wygra Asseco, trzy drużyny, w tym słupska, będą miały identyczny bilans spotkań i jedna z nich znajdzie się poza szóstką.

Niekwestionowaną postacią nr 1 w gdyńskim zespole jest A. J. Walton. Rozgrywający jest najlepiej podającym (5,9 as.) i przechwytującym (2,8 prz.) zawodnikiem w całej TBL, a na dodatek ze średnią 14,6 pkt. jest również pierwszym strzelcem swojej drużyny. Młody zawodnik nie jest jednak doskonały, o czym świadczy rekordowa ilość strat – Walton traci piłkę średnio 4,5 razy w każdym meczu, a od drugiego w tej niechlubnej statystyce Luciousa z Rosy dzieli go aż 20 strat. Amerykanin ostatnio notuje też sporą zniżkę formy i w ostatnich trzech spotkaniach trafił zaledwie 8 z 35 oddanych rzutów z gry.

Mimo to, to właśnie na Waltonie powinny się skoncentrować defensywne poczynania Energi Czarnych. Tym bardziej, że w meczu powinien zadebiutować nasz nowy rozgrywający, Derrick Zimmerman. Przy utrzymującej się dobrej dyspozycji Tomasza Śniega, możliwe będzie utrzymanie odpowiedniej intensywności gry na obwodzie. Oprócz Waltona najgroźniejszymi postaciami Asseco są najlepszy zbierający ligi Piotr Szczotka, a także świetni strzelcy dystansowi: Łukasz Seweryn, Przemysław Frasunkiewicz i Fiodor Dmitriew. Pod koszem groźny jest również mierzący aż 217 cm wzrostu Ovidijus Galdikas, a na obwodzie nieustępliwie grają młodzi Sebastian Kowalczyk i Filip Matczak.

W pierwszej rundzie zdecydowanie lepsi byli słupszczanie, którzy pokonali na własnym parkiecie Asseco 77:62. Wbrew pozorom, mimo wysokiej różnicy, było to bardzo trudne spotkanie. Przez 35 minut walka była niezwykle wyrównana i dopiero w najważniejszych momentach meczu, po skutecznych akcjach Marcina Dutkiewicza i Garretta Stutza, Energa Czarni zanotowali serię 11:1 i uzyskali bezpieczną przewagę. Tym razem losy meczu mogą ważyć się do ostatnich sekund.

Spotkanie między Asseco a Energą Czarnymi rozegrane zostanie w sobotę (1 lutego) o godz. 18:00 w Gdynia Arena przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni. Transmisję radiową przeprowadzi portal GP24.pl, natomiast płatny przekaz wideo będzie można obejrzeć na stronie plk.pl. My zachęcamy jednak do kibicowania Czarnym Panterom w Gdyni – każde gardło jest ważne!

Skład naszych rywali:
1. A. J. Walton / Sebastian Kowalczyk
2. Łukasz Seweryn / Filip Matczak
3. Fiodor Dmitriew / Przemysław Żołnierewicz
4. Piotr Szczotka / Przemysław Frasunkiewicz
5. Roman Szymański / Ovidijus Galdikas
Trenerem Asseco jest David Dedek

Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."