ZAPOWIEDŹ: Siarka, czyli lider

ZAPOWIEDŹ: Siarka, czyli lider

Do Słupska przyjeżdża współlider TBL, niepokonany dotychczas zespół Siarki Tarnobrzeg. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Nastawiona od lat na szaloną ofensywę drużyna w tym sezonie postawiła na obronę, która przyniosła jej już trzy wygrane. W sobotę o godz. 18:00 Energa Czarni będą chcieli przerwać niecodzienną serię Siarki.

Forma rywali

Siarka ma już na swojej liście wygranych zwycięstwa ze Śląskiem, King Wilkami Morskimi i Polpharmą, a w zasadzie tylko w rywalizacji z tą ostatnią mogła być uznana za minimalnego faworyta - z uwagi na mecz domowy. Tarnobrzeżanie wyraźnie zmienili styl gry - nie są już ofensywną maszynką do zdobywania punktów i zdobywają średnio zaledwie ok. 75 pkt., ale co z tego, skoro ich rywale rzucają tylko 71! To wszystko wykorzystując bardzo wąską siedmioosobową rotację, co w warunkach PLK jest rzeczą wartą podkreślenia.

Co za nami?

Energa Czarni po świetnym rozpoczęciu sezonu i dwóch wyraźnych zwycięstwach z Wilkami Morskimi oraz Polpharmą, w minionej kolejce doznali bolesnej, aż 24-puntkowej porażki w Toruniu. Przeciwko Polskiemu Cukrowi zawiodło w naszym zespole wszystko, co jest szczególnie bolesne zważywszy na fakt, że być może właśnie z torunianami będziemy bezpośrednio rywalizować o miejsce przed play-off. Po tym fatalnym meczu mieliśmy jednak aż 9 dni przerwy, które sztab szkoleniowy postanowił wykorzystać na wyeliminowanie mankamentów w grze i lepsze wkomponowanie nowych graczy. Czy mu się to udało przekonamy się już w sobotę.

Gwiazda przeciwników

Kacper Młynarski (PF - 14,3 pkt., 9,3 zb., 3,3 as.) - to satysfakcjonujące, że najlepszym zawodnikiem zespołu od lat opartego na Amerykanach może być młody Polak. Młynarski powrócił do gry po kontuzji w wielkim stylu - jest drugim strzelcem i zbierającym swojej drużyny, liderem w asystach i wiceliderem pod względem klasyfikacji eval. Jako silny skrzydłowy trafia niemal trzy rzuty z dystansu w każdym meczu, imponuje też skutecznością z linii rzutów wolnych.

Kluczowy pojedynek

Cheikh Mbodj - Zach Robbins

Gdy zapyta się kibica jakiejkolwiek drużyny w PLK, który gracz jest najlepszym środkowym w lidze, w większości odpowiedzi przewijać się będzie nazwisko naszego centra. Na drugim miejscu najprawdopodobniej wymieniany byłby właśnie Robbins, który już w swoim debiucie zanotował aż 8 bloków! Amerykanin notuje imponujące osiągnięcia na poziomie 13 pkt., 11 zb. i 5 bl. na mecz, co w oczywisty sposób czyni go godnym rywalem dla Mbodj’a. Nasz środkowy będzie musiał dać z siebie wszystko po obu stronach parkietu - w rywalizacji z Robbinsem nie będzie miejsca nawet na chwilowy spadek intensywności gry.

Trzy po trzy

Energa Czarni

Siarka Tarnobrzeg

Punkty:

 1. Cheikh Mbodj 21,0
 2. Demonte Harper 18,0
 3. czarni_slupsk Blassingame 11,3
 Punkty:

 1. Garry Bell 14,7
 2. Kacper Młynarski 14,3
 3. Zach Robbins 12,7
Zbiórki:

 1. Cheikh Mbodj 10,0
 2. Jarosław Mokros 7,7
 3. Demonte Harper 3,5
Zbiórki:

 1. Zach Robbins 11,0
 2. Kacper Młynarski 9,3
 3. Daniel Wall 5,3
Asysty:

 1. czarni_slupsk Blassingame 9,0
 2. Demonte Harper 2,7
 3. Jarosław Mokros 1,7

Asysty:

 1. Kacper Młynarski 3,3
 2. Garry Bell 3,0
 3. Jakub Zalewski, Eugene Harris 2,7

 

Ciekawostki statystyczne

- Zach Robbins jest liderem PLK pod względem średniej ilości zdobywanych zbiórek (11,0) i bloków (4,7). Cheikh Mbodj jest odpowiednio drugi i trzeci w lidze.

- Aż trzech zawodników Siarki znajduje się w pierwszej dziesiątce zawodników ligi spędzających najwięcej czasu na parkiecie. Są to Gary Bell, Kacper Młynarski i Zach Robbins.

- Siarka swoje mecze wygrywa w zasadzie tylko siódemką zawodników. Ósmy w rotacji Łukasz Paul spędza na parkiecie średnio zaledwie 5:52 min.

- Kacper Młynarski to najlepiej zbierający Polak w lidze, jest także czwartym strzelcem wśród rodzimych graczy.

- Osiem bloków Robbinsa w meczu inaugurującym sezon Siarki ze Śląskiem to wyrównanie najlepszego wyniku w PLK w XXI w. W 2001 r. ośmiokrotnie rywali blokował Szymon Szewczyk. Do rekordu ligowego Amerykanina Davida Van Dyke środkowemu Siarki zabrakło jednego bloku.

Zobacz lub słuchaj

Spotkanie Energi Czarnych z Siarką rozegrane zostanie w Hali Gryfia w sobotę (31 października) o godz. 18:00. Transmisję meczu przeprowadzi TV Słupsk w sieci Vectra, a płatny przekaz wideo przygotuje serwis emocje.tv. Relację radiową przeprowadzi portal GP24.pl.

Skład naszych rywali

 1. Eugene Harris / Wiktor Rycerz
 2. Gary Bell / Jakub Zalewski / Piotr Pandura
 3. Kacper Młynarski / Jakub Patoka
 4. Daniel Wall / Piotr Wolski / Kamil Karliński
 5. Zach Robbins / Łukasz Paul

Trenerem Siarki jest Zbigniew Pyszniak.

Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."