ZAPOWIEDŹ: Świąteczne granie

ZAPOWIEDŹ: Świąteczne granie

Lany Poniedziałek w Słupsku upłynie pod znakiem koszykówki na najwyższym poziomie. W tym wyjątkowym, świątecznym terminie odbędzie się hit 25. Kolejki TBL, czyli spotkanie na szczycie – Energa Czarni kontra Rosa Radom. To będzie nie tylko rewanż za ubiegłoroczną walkę o medale, czy grudniową przegraną słupszczan w Radomiu – przede wszystkim czeka nas rywalizacja o jak najlepsze miejsce przed play-off. Spotkanie rozegrane zostanie o godz. 18:00, a transmisję z meczu przeprowadzi Polsat Sport News.

Forma rywali

Po zdobyciu Pucharu Polski Rosa zdecydowanie spuściła z tonu. Wymęczone zwycięstwa z Asseco, AZS, Startem i Polpharmą oraz przegrana w Szczecinie to nie są wyniki, z których w Radomiu mogą być zadowoleni. W ostatniej kolejce Rosa wysoko prowadziła z Polpharmą, by w ostatniej kwarcie niemal dać wyrwać sobie zwycięstwo z rąk. Taka dyspozycja radomian jest nam zdecydowanie na rękę, ponieważ jeśli już uda nam się pokonać Rosę, będziemy musieli zawalczyć o jak najwyższy rozmiar zwycięstwa, by odrobić straty z pierwszego meczu. Nie będzie jednak o to łatwo.

Co za nami?

Po serii trzech zwycięstw z rzędu z niżej notowanymi rywalami przyszedł wyjazd do Włocławka, gdzie nie poradziliśmy sobie już tak dobrze. Seria 10:0 Anwilu w połowie czwartej kwarty odebrała nam marzenia o zdobyciu Hali Mistrzów po niemal 10 latach od ostatniego zwycięstwa. Musieliśmy radzić sobie bez kontuzjowanego Jarka Mokrosa, którego zabraknie także w poniedziałkowym meczu z Rosą. By móc jeszcze realnie myśleć o przewadze własnego parkietu w ćwierćfinale play-off, musimy teraz pokonać radomian.

W pierwszej rundzie

To był jeden z najsłabszych meczów Energi Czarnych w tym sezonie, choć precyzyjnie pisząc, to była jedna z najsłabszych kwart w tym sezonie. W ostatniej odsłonie grudniowego pojedynku w Radomiu przegrywaliśmy zaledwie 50:52, kiedy to nastąpiła kompletna katastrofa. Prowadzeni przez Harrisa radomianie zdobyli 11 pkt. z rzędu (w tym 6 pkt. w jednym posiadaniu!) i mogliśmy zapomnieć o zwycięstwie. Przegraliśmy aż 60:79. Po 19 pkt. dla Rosy zdobyli Thomas i Harris, po 16 pkt. dla Energi Czarnych Mbodj i Campbell.

Gwiazda przeciwników

Torey Thomas (PG - 13,4 pkt., 4,8 zb., 4,6 as.) – wicemistrz Polski z 2011 r. z Turowem jest graczem naprawdę wysokiej klasy, jednym z najlepszych rozgrywających w lidze. W odróżnieniu od czarni_slupska Blassingame’a gra nieco bardziej siłowo (stąd duża ilość zbiórek) i dobrze czuje się w roli strzelca. To lider z krwi i kości, który doskonale wie co musi zrobić, aby jego zespół wygrywał. Przy tym wszystkim jest bardzo dobrym obrońcą, który nieustannie poluje na przechwyty.

Kluczowy pojedynek

Demonte Harper – C.J. Harris

Ostatnio forma Demonte Harpera przygasła, co było widoczne zwłaszcza w ostatnim meczu we Włocławku, gdzie trafił zaledwie 3 z 12 rzutów z gry i w żaden sposób nie był w stanie pomóc drużynie wtedy, gdy najbardziej potrzebowaliśmy łowcy punktów. C.J. Harris, czyli najlepszy strzelec Rosy, w tym sezonie niemal nie zawodzi, choć ostatnio również nie imponuje swoją dyspozycją – w ostatnich 4 meczach notuje zaledwie 35% skuteczności z gry. Te statystyki nie mają jednak wielkiego znaczenia, gdy przychodzi mecz o tak wysoką stawkę i będziemy świadkami pasjonującego pojedynku dwóch amerykańskich obwodowych – nie tylko ofensywnego.

Trzy po trzy

Rosa Radom Energa Czarni:
Punkty:

 1. C.J. Harris 15,2
 2. Torey Thomas 13,4
 3. Michał Sokołowski 12,9
Punkty:

 1. Cheikh Mbodj 13,2
 2. Folarin Campbell 13,2
 3. Demonte Harper 12,8
Zbiórki:

 1. Igor Zajcew 6,0
 2. Torey Thomas 4,8
 3. Michał Sokołowski 4,5
Zbiórki:

 1. Justin Jackson 7,1
 2. Cheikh Mbodj 6,9
 3. Jarosław Mokros 5,7
Asysty

 1. Torey Thomas 4,6
 2. Michał Sokołowski 2,3
 3. Daniel Szymkiewicz 1,6
Asysty:

 1. czarni_slupsk Blassingame 6,5
 2. Folarin Campbell 3,6
 3. Demonte Harper 3,2

 

Ciekawostki

- W pierwszym meczu z Rosą przegraliśmy różnicą aż 19 punktów. Aby być wyżej od Rosy w tabeli w przypadku takiego samego bilansu, w poniedziałek musimy zwyciężyć przynajmniej 20 punktami.

- Rosa jest zdobywcą tegorocznego Pucharu Polski.

- W ubiegłym sezonie Rosa zajęła czwarte miejsce, przegrywając walkę o brązowy medal z Energą Czarnymi 1:2, mimo że wygrała pierwszy mecz w Gryfii, a na drugi już była szykowana feta w Radomiu.

- Torey Thomas to najlepszy przechwytujący (2,5) oraz czwarty podający ligi.

Zobacz lub słuchaj

Spotkanie Energi Czarnych ze Rosą Radom rozegrane zostanie w Hali Gryfia w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 18:00. Bilety do nabycia w kasach naszej hali. Transmisję z meczu przeprowadzi Polsat Sport News, a relacji radiowej będzie można posłuchać na portalu GP24.pl.

Skład naszych rywali

 1. Torey Thomas / Jakub Schenk
 2. C.J. Harris / Daniel Szymkiewicz
 3. Michał Sokołowski / Damian Jeszke / Łukasz Bonarek
 4. Robert Witka / Igor Zajcew
 5. Seid Hajrić / Kim Adams

Trenerem Rosy jest Wojciech Kamiński.

Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."