Zapowiedź: Widzimy się w Gryfii!

Zapowiedź: Widzimy się w Gryfii!

Energa Czarni w sobotę rozegrają swój pierwszy mecz nowego sezonu przed własną publicznością. Naszym rywalem będzie beniaminek TBL - Wikana Start Lublin, który w pierwszej kolejce postraszył wicemistrzów z Zielonej Góry. Zachęcamy do zakupu biletów i do zobaczenia w Gryfii!

Po dziesięciu latach przerwy koszykówka na najwyższym poziomie wróciła do Lublina, przywracając bogate tradycje tego miasta. Gdy ostatni raz nasze drużyny spotkały się na parkiecie, był 2004 r., w którym obie ekipy walczyły o utrzymanie. W barwach Energi Czarnych grali wtedy m.in.: Zbigniew Białek, Rafał Frank, Dariusz Parzeński, czy Jerry Green. Słupszczanie w rozgrywkach 2003/2004 pokonali lublinian czterokrotnie, w tym także w ostatnim meczu przesądzającym o spadku Startu do pierwszej ligi.

Teraz, po powrocie do ekstraklasy, w Lublinie udało się skompletować zespół, który przeciętnemu kibicowi wydaje się być dość anonimowy, co nie znaczy, że Wikana Start będzie dostarczycielem łatwych punktów. W drużynie znalazło się kilku doświadczonych ligowców, utalentowanych Amerykanów oraz obiecujących graczy, którzy dotychczas realizowali się na parkietach pierwszej ligi.

Postawa beniaminka z Lublina w głównej mierze opierać się będzie na grze dwóch młodych i utalentowanych, obwodowych graczy z USA. Mowa o Bryonie Allenie oraz Dereku Billingu, którzy zarówno w sparingach, jak i w pierwszym spotkaniu ligowym, byli liderami swojego zespołu. Tydzień temu Allen trafił pięć trójek i zdobył 27 punktów, od razu stając się liderem strzelców TBL. Po stronie Energi Czarnych są jednak William Franklin i Kyle Shiloh, więc pojedynek obwodowych Amerykanów będzie ozdobą tego spotkania i jednym z głównych powodów, dla których warto wybrać się w sobotę do Gryfii.

Wikana Start to jednak nie tylko dominujący grę rozgrywający i rzucający. W zespole znaleźli się doświadczeni skrzydłowi, bracia Łukasz i Bartosz Diduszko, którzy mają już za sobą po kilka sezonów w TBL. Jest także sprytny i wydaje się „niezniszczalny” Tomasz Wojdyła, który mimo 37 lat wciąż potrafi wiele zdziałać w pomalowanym. Bardzo ciekawie zapowiada się debiutujący w ekstraklasie rozgrywający, wychowanek Asseco Gdynia Piotr Śmigielski. Swoje do udowodnienia mają także jeszcze nie do końca zrealizowani Alan Czujkowski, Sebastian Szymański oraz Marcel Wilczek. Ostoją pod koszem ma być natomiast mający polskie korzenie Amerykanin Robert Lewandowski, grający niegdyś w PGE Turowie. Nad wszystkim czuwa trener Paweł Turkiewicz, dla którego rozpoczęty sezon także może okazać się przełomowy.

Przed sezonem beniaminek z Lublina rozegrał jedenaście sparingów, przegrywając zaledwie trzykrotnie. Warto jednak podkreślić, że pięć swoich zwycięstw odniósł w rywalizacji z ekipami z zaplecza TBL. Zawodnikom Startu udało się jednak pokonać m.in. Trefl Sopot podczas Pucharu Kasztelana, więc nie można lekceważyć tej drużyny. Niezależnie jednak od okoliczności, dla Energi Czarnych zwycięstwo w sobotę jest obowiązkowe, ponieważ aby móc myśleć o sukcesie w tym sezonie, nie możemy sobie pozwolić na utratę punktów w meczach z niżej notowanymi rywalami, tym bardziej we własnej hali. Spotkanie nie będzie jednak „spacerkiem”.

W swoim debiucie w rozgrywkach TBL Start Lublin starał się sprostać niezwykle trudnemu zadaniu, jakim była próba pokonania przed własną publicznością aktualnych wicemistrzów Polski, Stelmetu. Przez długi okres mecz był pod kontrolą gości, jednak w trzeciej kwarcie, głównie za sprawą wspomnianego duetu zza oceanu, 12 minut przed końcem spotkania był remis po 51. Mimo starań zawodników Pawła Turkiewicza pozostały czas należał już całkowicie do zielonogórzan, którzy serią 17:4 zapewnili sobie ostateczne zwycięstwo 86:73.

Spotkanie między Energą Czarnymi a Wikaną Startem Lublin rozegrane zostanie w sobotę 11 października o godz. 18:00 w Hali Gryfia. Zachęcamy do zakupu biletów na ten mecz - szczegóły znajdują się tutaj.

Jeśli podobał Ci się ten materiał kliknij 'Lubię to!' lub Tweetnij. Po więcej ciekawych rzeczy zajrzyj na nasz fanpage na Facebooku lub kanał na Twitterze. Będzie gorąco!

Skład naszych rywali:

  1. Derek Billing / Piotr Śmigielski
  2. Bryon Allen / Sebastian Szymański
  3. Bartosz Diduszko / Alan Czujkowski
  4. Marcel Wilczek / Łukasz Diduszko
  5. Robert Lewandowski / Tomasz Wojdyła / Jarosław Trojan

Trenerem Startu jest Paweł Turkiewicz.

Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."