ZAPOWIEDŹ: Wielkie derby czas zacząć

ZAPOWIEDŹ: Wielkie derby czas zacząć

Derby! Ogromne emocje, wspaniały doping, poświęcenie i walka o każdą piłkę – to wszystko czeka kibiców Energi Czarnych i AZS już w niedzielę. Pierwsza w tym sezonie rywalizacja o prymat w naszym regionie odbędzie się w Koszalinie. Transmisję z meczu przeprowadzi Polsat Sport News.

Derbowe spotkania zawsze wywołują dodatkowe emocje, szczególnie wśród kibiców. Derbowe emocje mają również swój wpływ na zawodników, których miejmy nadzieję zmobilizują do gry na ponad 100% ich możliwości. Należy pamiętać, że w tego rodzaju spotkaniach, w których presja z trybun wydaje się być wręcz namacalna, bardzo ważne będzie powstrzymanie nerwów, mądrość w grze i opanowanie do ostatniego gwizdka.

Zbliżające się starcie z AZS pełne jest ciekawych wątków, spośród których zdecydowanie wybija się „sprawa trenerska”. Otóż pewne jest, że któryś ze szkoleniowców pokona swoją byłą drużynę. Koszalinian prowadzi bowiem Gasper Okorn, który w sezonie 2008/2009 poprowadził Energę Czarnych do czwartego miejsca TBL. Andrej Urlep z kolei w rozgrywkach 2010/2011 sprawdził się w roli „strażaka” w AZS.

Teraz Okorn został sprowadzony do naszych rywali zza miedzy, aby osiągnąć jak najlepszy wynik z AZS w bardzo słabo rozpoczętym przez niego sezonie. Koszalinianie przegrali cztery pierwsze spotkania, w związku z czym pożegnano się z trenerem Zoranem Sretenoviciem, który dał przecież AZS upragniony brązowy medal. Pod wodzą Gaspera Okorna nasi najbliżsi przeciwnicy wygrali trzy z czterech spotkań, pokonując Anwil, Polpharmę i Kotwicę.

W ostatnim spotkaniu w Kołobrzegu AZS zwyciężył aż 66:87, prowadząc przez całe spotkanie. Najlepszym zawodnikiem koszalinian był doskonale znany w Słupsku Oded Branwein, który zdobył rekordowe dla siebie 25 pkt. i 4 asysty. Kolejne dobre spotkanie rozegrał sprowadzony niedawno Dragan Labović, który w swoich trzech spotkaniach zdobywa średnio 14 pkt. Kolejną ważną dla słupszczan informacją jest to, że do gry po kontuzji powrócił Darrell Harris, który zawsze stanowi spore zagrożenie pod obiema tablicami.

W tym sezonie liderem AZS jest jednak inny zawodnik – Sek Henry. Obwodowy Amerykanin już w ubiegłym sezonie udowodnił, że jest bardzo uniwersalnym graczem, a w swoich kolejnych rozgrywkach na polskich parkietach wyróżnia się w niemal każdym meczu. Henry zdobywa średnio po 14,6 pkt., a także ponad 4 as. i 4 zb. Obok niego często na parkiecie występuje LaceDarius Dunn, będący kapitalnym strzelcem, choć na wybuch jego formy w Koszalinie wciąż czekają. Oprócz Harrisa pod koszami świetnie spisuje się dotychczas Raymond Sykes (14 pkt.,6 zb.), który braki techniczne nadrabia ogromnym sercem do walki.

Zdecydowanie największe problemy AZS ma ze stabilizacją na wysokim poziomie gry swoich Polaków. Zbigniew Białek, Barłomiej Wołoszyn, Artur Mielczarek, Maciej Raczyński, Piotr Dąbrowski i Rafał Bigus dają swojej drużynie zdecydowanie mniej, niż się od nich oczekuje. Cały zestaw Polaków z trudem uzyskuje w sumie 20 punktów w każdym spotkaniu, nie imponując przy tym skutecznością, co nie pozostaje bez wpływu na wyniki koszalińskiego zespołu.

Mimo sporej odległości w ligowej tabeli, która dzieli obie ekipy, a także różnicy w poziomie gry, prezentowanym dotychczas przez oba zespoły, nie można jasno określić, że to Energa Czarni są faworytami. Nie należy zapominać o tym, że w tego typu spotkaniach, gdzie emocje nierzadko biorą górę, faworytów nie ma. Teorię tą potwierdzili już w tej kolejce koszykarze Śląska, którzy pokonali na wyjeździe wicemistrzów ze Zgorzelca. Dlatego słupszczanie muszą być maksymalnie zmobilizowani i skoncentrowani, by osiągnąć sukces w Koszalinie.

Spotkanie między AZS a Energą Czarnymi rozegrane zostanie w niedzielę (8 grudnia) w Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie. Serdecznie zachęcamy wszystkich kibiców naszego zespołu do wybrania się na wycieczkę do zachodniopomorskiego, którą dzięki Waszej pomocy będzie można zakończyć zwycięstwem! Jeśli jednak nie uda Wam się dotrzeć do Koszalina, transmisję z meczu przygotował Polsat Sport News (początek o 19:45). Relacje radiowe prowadzić będą natomiast Polskie Radio Koszalin oraz portal GP24.pl.

Skład naszych rywali:

  1. Oded Brandwein / LaceDarius Dunn
  2. Sek Henry / Maciej Raczyński
  3. Bartłomiej Wołoszyn / Piotr Dąbrowski
  4. Dragan Labović / Zbigniew Białek / Artur Mielczarek
  5. Darrell Harris / Raymond Sykes / Rafał Bigus

Trenerem AZS jest Gasper Okorn.

Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."