ZAPOWIEDŹ: Wracamy z ligą!

ZAPOWIEDŹ: Wracamy z ligą!

Po przerwie na Dąbrowa Górnicza Basket Cup powracamy do ligowej rywalizacji. Czeka nas bardzo ważny - bo obowiązkowy do wygrania - mecz w Sopocie z Treflem. Będziemy zdecydowanym faworytem tego spotkania i musimy poradzić sobie z ciążącą w związku z tym na nas presją. Zachęcamy wszystkich kibiców do wspierania naszych koszykarzy z trybun Hali 100-lecia w Sopocie, początek meczu już o godz. 16:00.

Forma rywali

Zaledwie 14. miejsce w tabeli sopocian nie pozwoliło im na występ w finałowym turnieju o Puchar Polski, toteż ostatnie niemal dwa tygodnie spędzili skupieni na przygotowaniach do meczu z Energą Czarnymi. Trudno wyrokować, jak tak długa przerwa od meczów podziała na zawodników Trefla, którzy w tym sezonie zawodzą i regularnie przegrywają, choć niemal w każdym meczu toczą wyrównany bój o zwycięstwa. Ostatnio jednak pokonali na własnym parkiecie Polpharmę 66:60, a formą imponowali zwłaszcza Ater Majok, Piotr Śmigielski i Tyreek Duren. Choć na sukces w obecnym sezonie szanse sopocian są minimalne i nawet marzenia o samym awansie do play-off musieli już odłożyć na bok, tworzą na tyle zgraną i ambitną ekipę, że musimy spodziewać się ciężkiej przeprawy.

Co za nami?

Po zakończonych sukcesami wojażach po południowej Polsce, sromotnej klęsce w Słupsku ze Stelmetem, całkiem nieźle poradziliśmy sobie podczas Dąbrowa Górnicza Basket Cup. Niewiarygodnie osłabieni, bez czarni_slupska Blassingame’a, Folarina Campbella i Mantasa Cesnauskisa pokonaliśmy w ćwierćfinale gospodarzy, a już z wciąż chorym JBlassem dzień później przegraliśmy z późniejszym triumfatorem, będącą w wybornej formie Rosą Radom. W tym tygodniu w końcu mieliśmy możliwość trenowania w optymalnym składzie i miejmy nadzieję, że tegosezonowy limit urazów i chorób już wyczerpaliśmy. Do Sopotu jedziemy z jasno postawionym zadaniem - zwyciężyć. Dotychczas dobrze radziliśmy sobie w roli faworytów i oby tym razem nie było inaczej.

W pierwszej rundzie

W pierwszej rundzie nie mieliśmy żadnych problemów z pokonaniem Trefla w Hali Gryfia 80:66. Prowadziliśmy od początku do końca, mecz odbywał się w narzuconym przez nas tempie i nasze zwycięstwo nie było zagrożone nawet przez chwilę. Jedno ze swoich lepszych spotkań w sezonie rozegrał wtedy Cheikh Mbodj (21 pkt., 9 zb., 2 bl.), a nieomylny z gry był Jarek Mokros (14 pkt., 6/6 z gry). Dla Trefla 18 punktów zdobył Tyreek Duren. 3 punkty dla sopocian zdobył wtedy Grzegorz Surmacz, który niewiele później przeniósł się do Energi Czarnych.

Gwiazda przeciwników

Tyreek Duren (PG - 14,9 pkt., 3,8 zb., 2,9 as.) - Najlepszy strzelec, najlepszy asystent, najlepszy pod względem eval - Duren to niekwestionowany lider sopockiej ekipy. Debiutujący na polskich parkietach ubiegłoroczny mistrz Cypru dopiero buduje swoją zawodową karierę w Europie. Jego kariera w pierwszych latach gry w NCAA w filadelfijskiej uczelni La Salle była bardzo obiecująca, został nawet wybrany do 10 najlepszych pierwszoroczniaków dywizji, ale z biegiem czasu jego rola nie rosła na tyle imponująco, by mieć szanse na angaż w NBA. Teraz dobrymi występami stara się utorować sobie drogę do jak najsilniejszej ligi w Europie.

Kluczowy pojedynek

Cheikh Mbodj - Ater Majok

Bardzo interesujący pojedynek środkowych z Afryki będzie ozdobą sobotniego spotkania. Ater Majok sezon rozpoczął z powodu kontuzji bardzo późno, a debiutował właśnie w połowie listopada w Słupsku. Od tamtej pory dał się poznać jako bardzo solidny, jeden z najlepszych środkowych w TBL. Zupełnie jak jego vis a vis Cheikh Mbodj, który jest filarem naszej gry po obu stronach parkietu. Obaj centrzy znakomicie zbierają i blokują, zdobywając punkty głównie spod samego kosza.

Trzy po trzy

Trefl: Energa Czarni:
Punkty:

 1. Tyreek Duren 14,9
 2. Piotr Śmigielski 10,7
 3. Ater Majok 10,4
Punkty:

 1. Cheikh Mbodj 13,8
 2. Folarin Campbell 13,2
 3. Demonte Harper 11,5
Zbiórki:

 1. Ater Majok 8,0
 2. Marcin Stefański 6,1
 3. Grzegorz Kulka 4,2
Zbiórki:

 1. Cheikh Mbodj 7,1
 2. Justin Jackson 7,0
 3. Jarosław Mokros 6,2
Asysty

 1. Tyreek Duren 2,9
 2. Piotr Śmigielski 1,2
 3. Paweł Dzierżak 1,2
Asysty:

 1. czarni_slupsk Blassingame 6,6
 2. Folarin Campbell 3,6
 3. Demonte Harper 3,2

 

Ciekawostki

- W Treflu można spotkać dwóch doskonale wspominanych w Słupsku zawodników. Marcin Dutkiewicz po poważnej kontuzji w meczu z … Treflem, odbudowuje się właśnie w Sopocie. Z ławki jako asystent trenera wspiera go Krzysztof Roszyk.

- Ater Majok został w 2011 r. wybrany w drafcie do NBA przez Los Angeles Lakers, ale w najlepszej lidze świata nie zagrał. Choć pochodzi z Sudanu, legitymuje się australijskim obywatelstwem.

- Grzegorz Surmacz na początku sezonu rozegrał 8 spotkań jako podstawowy Polak w rotacji Trefla, ale sopocianie nie byli zadowoleni z jego postawy. My jesteśmy bardziej, ponieważ już nasz skrzydłowy jako Czarna Pantera radzi sobie lepiej - jego średnia punktowa wzrosła z 5,6 do 7,7 pkt., mimo że na parkiecie spędza o 5 min. mniej w każdym meczu.

- Ater Majok to drugi najlepszy blokujący (1,9) i piąty zbierający ligi (8,0), Tyreek Duren jest piąty wśród najczęściej przechwytujących piłkę (1,7).

- Trefl Sopot to statystycznie najmniej zespołowo grająca drużyna w lidze, notująca średnio zaledwie 9,4 as. przy 15,3 Energi Czarnych. Najlepszy podający Trefla Duren (2,9) notuje mniej asyst, niż trzeci w Enerdze Czarnych Demonte Harper (3,2).

Zobacz lub słuchaj

Spotkanie Energi Czarnych z Treflem rozegrane zostanie w Hali 100-lecia w Sopocie w sobotę (27 lutego) o godz. 16:00. Przekaz wideo ze spotkania będzie dostępny w serwisie emocje.tv, relacji radiowej będzie można posłuchać na portalu GP24.pl.

Skład naszych rywali

 1. Tyreek Duren / Paweł Dzierżak
 2. Josip Billinovac / Piotr Śmigielski / Michał Kolenda
 3. Marcin Dutkiewicz / Sławomir Sikora / Paweł Krefft
 4. Grzegorz Kulka / Marcin Stefański
 5. Ater Majok / Jakub Motylewski

Trenerem Trefla jest Zoran Martić.

AUTOR: Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."