Zdrowi mali kibice

Zdrowi mali kibice

W celu ochrony naszych dorastających pociech przed ubocznymi efektami ogłuszającego dopingu, postanowiliśmy wystartować z akcją profilaktyczną. Przed każdym meczem - zostawiając dowód osobisty - będzie można wypożyczyć słuchawki na czas trwania spotkania. Będziemy widoczni i dostępni w holu przy wejściu głównym.

Drodzy Kibice,
coraz częściej podczas imprezach sportowych, muzycznych, itp. towarzyszą nam dzieci. Serce rośnie, kiedy możemy obserwować ich zaciekawienie, radość i dzielić się pojawiającymi się u najmłodszych emocjami. Jednak czy zawsze dbamy o to, żeby nasze pociechy zdrowo i bezpiecznie uczestniczyły w takich wydarzeniach? Ostatnimi czasy, obserwacja kilku sytuacji z udziałem dzieci skłoniła mnie do napisania tego artykułu i zwrócenia uwagi dorosłych na stan zdrowia małych uczestników, a w szczególności - na ich słuch.
Powszechnie wiadomo, że słuch jest podstawowym narzędziem komunikowania się, nieodłącznym towarzyszem prawidłowego rozwoju intelektualnego i psychicznego człowieka. Pozwala nam też na orientację w otoczeniu. U dzieci jest podstawowym źródłem przyswajania wiedzy pochodzącej z otaczającego świata.

Hałas jest jednym z głównych czynników uszkadzających słuch. Za hałas uważamy te dźwięki, które odczuwamy w sposób nieprzyjemny, które utrudniają naszą pracę, wypoczynek, powodują drażliwość, zmęczenie całego organizmu, zakłócają sen. Do hałasu nie można się przyzwyczaić, nawet jeśli jest odbierany nieświadomie. Zamiast przyzwyczajenia - występuje adaptacja patologiczna.
Największe uszkodzenia słuchu powodowane są przez wysokie i średnie częstotliwości oraz dłuższy czas ich działania. Hałas impulsowy jest bardziej szkodliwy niż hałas ciągły, gdyż charakteryzuje się on zbyt szybkim narastaniem ciśnienia akustycznego do dużych wartości, w efekcie czego mechanizmy obronne narządu słuchu, zapobiegające wnikaniu energii akustycznej do ucha, nie są w stanie szybko zadziałać. Dodatkowo, wibracja - towarzysząca hałasowi - potęguje te uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest również odległość od źródła hałasu. Im odległość jest mniejsza, tym działanie hałasu staje się bardziej dokuczliwe. Zdarza się, że po długiej ekspozycji na hałas pojawia się tzw. głuchota stymulacyjna, która może utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin po ustaniu hałasu.

Skutki działania hałasu
Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 r. - dopuszczalny poziom hałasu płynący ze wszystkich źródeł w pomieszczeniach dla dzieci to 35dB.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - szkodliwy dla zdrowia jest już hałas powyżej 55 dB w ciągu dnia i 45 dB w nocy. Powyżej 75dB mogą występować uszkodzenia organiczne oraz zaburzenia pracy żołądka, wzrost ciśnienia tętniczego i - co bardzo ważne - wzrost wydzielania adrenaliny.
Poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dnia pracy lub tygodnia pracy nie powinien przekraczać 85 dB (zalecany próg działania 80 dB). Od 90 dB – następuje osłabienie i ubytek słuchu.
Hałas o poziomie 125 dB powoduje zaburzenia w działaniu zmysłu równowagi, około 129 dB ogranicza pole widzenia, pojawiają się zaburzenia w odbiorze barw, oczopląs oraz zawroty głowy.
Pod wpływem hałasów o poziomie wyższym niż 130 dB – granica bólu- występują drgania narządów wewnętrznych, mdłości oraz zaburzenia równowagi.
Długotrwałe działanie hałasu uszkadza wrażliwe komórki włosowe, które przekładają ruchy błony podstawowej na impulsy nerwowe. Komórki te nie regenerują się, nie można ich tez naprawić operacyjnie.

Wpływ hałasu na dziecko
Na hałas wyjątkowo narażone są dzieci, u których występuje niedosłuch, przebywające długo w głośnym otoczeniu, chore na stany zapalne uszu, szumy uszne bądź nadwrażliwość słuchową. Szkodliwość działania hałasu na organizm dziecka objawia się zmęczeniem, gorszą wydajnością nauki, trudnościami w skupieniu uwagi, nadpobudliwością, agresją, zaburzeniami orientacji, bólem i zawrotami głowy, a w skrajnych przypadkach czasowym lub trwałym uszkodzeniem słuchu. Najbardziej wrażliwe na działanie hałasu są małe dzieci, gdyż ubytki słuchu pojawiające się przed fazą rozwoju mowy ograniczą, a nawet uniemożliwią jej przyswojenie. Ponadto hałas budzi w nich duży niepokój, niepewność, zagubienie, najczęściej sygnalizowane płaczem. Małe dzieci słyszą znacznie szerszą skalę dźwięków niż osoby dorosłe, dlatego ochrona ich rozwijającego się narządu słuchu jest szczególnie ważna.

Badania
Według badań przesiewowych z 2011 roku pod patronatem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, wśród prawie 20 tys. przebadanych uczniów klas I i VI u 10,7% zanotowano ubytek słuchu. Dzisiejsza młodzież w wieku 30 lat będzie miała słuch obecnych 70-latków(za IFiPS), dlatego tak bardzo istotna jest prewencja i uczulenie rodziców na skutki przebywania dzieci w nadmiernym hałasie.

Zapobieganie
Oczywiście wszystkich źródeł hałasu wyeliminować się nie da, można jednak zacząć je identyfikować, z części zrezygnować, resztę ograniczyć np. poprzez stosowanie ochronników indywidualnych: wkładek przeciwhałasowych przy niewielkim hałasie oraz słuchawek ochronnych w hałasie przekraczającym 80 dB. Takie nauszniki tłumią dźwięk średnio o 25dB! Świetnie sprawdzą się podczas meczy i innych imprez sportowych, koncertów, pokazów fajerwerków, pokazów lotniczych, imprez motoryzacyjnych oraz wszystkich wydarzeń związanych z hałasem.

Dlatego wszystkich rodziców, których dzieci regularnie uczestniczą w meczach ENERGI CZARNYCH Słupsk, zachęcamy do wyposażenia ich w słuchawki ochronne, by zapobiegać powstaniu wad słuchu w przyszłości. Widowisko o charakterze masowym z reguły musi być głośne, dlatego nie możemy pozostawać obojętni na ewentualne konsekwencje. Odpowiednia rozmowa z dzieckiem sprawi, że motywacją do noszenia słuchawek ochronnych będzie nie tylko zdrowie, ale i chęć posiadania fajnego gadżetu.

Klaudia Kołacz

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."