ZAPOWIEDŹ: Odzyskać zaufanie

ZAPOWIEDŹ: Odzyskać zaufanie

Po sporym ciosie, jakim była fatalna przegrana z Asseco przed własną publicznością, Energa Czarni  wybrali się w daleką podróż do Lublina, gdzie zmierzą się z miejscowym TBV Startem, który w tym sezonie także ma problemy z odnoszeniem zwycięstw. Mamy jeden cel – zwycięstwo – które jest nam bardzo potrzebne, aby odbudować pewność siebie i zaufanie kibiców. Spotkanie rozegrane zostanie w piątek o godz. 18:00, transmisję przeprowadzi Polsat Sport HD.

Forma rywali

Dużo walki i brak wyników, choć pewnym usprawiedliwieniem dla Startu może być fakt, że po raz pierwszy we własnej hali lublinianie zagrają właśnie dopiero z Energą Czarnymi. W pierwszej kolejce nasi najbliżsi rywali zaskoczyli King w Szczecinie i omal nie wygrali, później wysoko przegrali w Dąbrowie Górniczej i Krośnie. Zespół prowadzony przez byłego słoweńskiego koszykarza Andreja Zakelja ma jednak potencjał, który powinien pozwolić utrzymać się Startowi w PLK.

Co za nami?

Niewiele dobrego. Jedynym jaśniejszym punktem obecnego sezonu była wygrana w Koszalinie, choć i tam nasza gra pozostawiała wiele do życzenia. W ostatniej kolejce fatalnie zaprezentowaliśmy się w Gryfii i przegraliśmy z młodym zespołem Asseco. Znamy swoje słabości i rozpoczęliśmy proces odbudowy, który ma nas zaprowadzić na należne nam miejsce w czołówce ligi. Z drużyną nie trenuje już i nie zagra w Lublinie Stanley Burrell, trwają poszukiwania jego następcy. Do Lublina jedziemy z jednym celem – musimy wygrać i odzyskać zaufanie kibiców.

Gwiazda przeciwników

Brandon Peterson (C, 18,0 pkt., 9,7 zb., 69% za 2) – gwiazdą przeciwników jest także Stefan Balmazović, ale szczególną uwagę należy poświęcić Petersonowi, który wyrasta na prawdziwą gwiazdę PLK. Jego atutem jest regularność i umiejętność dominowania w strefie podkoszowej. Amerykanin ma wyjątkowy instynkt do zbiórek i bywa bardzo skuteczny (8/8 przeciwko Kingowi). Powstrzymanie Petersona będzie nie lada wyzwaniem dla wciąż szukających optymalnej formy Kravisha i Jacksona, tym bardziej, że środkowy Startu słynie także z umiejętności wymuszania przewinień.

Kluczowy pojedynek

czarni_slupsk Blassingame – Doug Wiggins

Po odsunięciu od drużyny Stanley’a Burrella na naszym Generale będzie spoczywało jeszcze więcej obowiązków, niż zazwyczaj. Naprzeciwko niego stanie Doug Wiggins, który dotychczas dobrze współpracuje z wysokimi, ale nie potrafił jeszcze poprowadzić swojej drużyny do zwycięstwa. Wiggins gra w kratkę, ale w poprzednich latach był liderem swoich zespołów w Finlandii i Portugalii. W młodzieńczych latach miał natomiast sporo pozasportowych „przygód”, które niemal złamały mu karierę. Gra w Lublinie jest dla niego kolejną szansą  i na pewno będzie chciał jak najlepiej pokazać się na tle jednego z najlepszych i najbardziej doświadczonych rozgrywających w Polsce.

Ciekawostki

- W Starcie gra nasz były zawodnik, Michał Jankowski, który w sezonie 2013/2014 zdobywał dla Energi Czarnych 5,2 pkt.

- Stefan Balmazović i Brandon Peterson zajmują pierwsze i trzecie miejsce w lidze pod względem wskaźnika eval.

- Lublinianie w tym sezonie nie poznali jeszcze smaku zwycięstwa, zajmując wraz z Siarką Tarnobrzeg ostatnie miejsce w PLK.

Zobacz lub słuchaj

Spotkanie Startu z Energą Czarnymi rozegrane zostanie w Lublin w sobotę (22 października) o godz. 18:00. Transmisję meczu przeprowadzi TV Słupsk w sieci Vectra, natomiast relacji radiowej będzie można posłuchać na portalu GP24.pl.

Skład naszych rywali

  1. Doug Wiggins / Jan Grzeliński / Bartłomiej Pelczar
  2. Grzegorz Małecki / Jakub Dłoniak / Mirosław Uniłowski
  3. Michał Jankowski / Bartosz Ciechociński
  4. Stefan Balmazović / Paweł Kowalski
  5. Brandon Peterson / Jarosław Trojan

Trenerem Startu jest Andrej Žakelj.

Mateusz Bilski

Newsletter

Zapoznałem się z regulaminem i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych."